Na niewielkim Ulrychowie znajdują się trzy parki i aż pięć cmentarzy. Najpiękniej wyglądają jesienią. Odwiedziłam dzisiaj trzeci z parków i drugi z cmentarzy. Cmentarz Powstańców powstał tuż po wojnie, w 1945 r., park – w latach 60.

U wejścia do parku usytuowali się… mormoni.

Białe, szklane podświetlane słupy to ekspozycja Muzeum Powstania Warszawskiego, montowana wiosną i demontowana jesienią, na której znajduje się 50 tys. imion i nazwisk oraz dat urodzenia ofiar Powstania Warszawskiego.



Wywieziono go wraz z bratem, w czasie powstania.

Kamienie brukowe pochodzą z warszawskich ulic.

Pomnik jest jednocześnie zbiorową mogiłą – powstał na kurhanie, pod którym spoczęły prochy 50 tys. mieszkańców Warszawy – powstańców i cywili, poległych w czasie Powstania.









„Umarli, byśmy mogli żyć jako wolni ludzie”.
Umarli – przede wszystkim – niepotrzebnie.



Update: Confirmed. To dziadek i jego brat.

Piechotkowie przeżyli powstanie i po wojnie byli m.in. architektami warszawskich osiedli na Bielanach, tzw. „Piechotkowa” – spacerowałam po nim w 2020 r. (Maria Piechotka, rocznik 1920, przeżyła 100 lat).



Jestem absolutnie pełna podziwu dla Twojej determinacji, organizacji czasu i woli odwiedzania tych wszystkich miejsc. I pełna wdzięczności za dzielenie się wiedzą. Planuję zebranie wszystkich Twoich postów i może spacery tymi szlakami? Na razie musi wystarczyć mi czytanie i oglądanie. Bardzo dziękuję 🧡
PolubieniePolubione przez 1 osoba