Koło – osiedle TOR

Wybudowane w latach 1935-38 eksperymentalne osiedle Towarzystwa Osiedli Robotniczych powstało dla wolskich robotników. Jego patronem jest Stefan Żeromski, twórca idei „szklanych domów”. Modernistyczne bloki były tanie, ładne i wygodne, otoczone zielenią, w pobliżu leży też Lasek na Kole. Mieszkania były nieduże i skromne, ale miały wszystkie niezbędne wygody. Zadbano też o infrastrukturę handlową, usługową, kulturalną i edukacyjną, a także poprowadzono do niego linię tramwajową. Nieprzypadkowe było też samo położenie osiedla – wybudowano je nie za blisko i nie za daleko od fabryk, w których robotnicy byli zatrudnieni. Jednym słowem pierwszorzędny przedwojenny socjalizm.

Szczęście robotników nie potrwało długo, we wrześniu 1939 r. na osiedle spadły bomby, jedne z pierwszych, jakie zrzucono na Warszawę, ich ofiary upamiętnia tablica na jednym z bloków. Domy nie ucierpiały jednak zbytnio, szybko je odbudowano i stoją do dzisiaj. Przypominają trochę bloki na Żoliborzu Spółdzielczym.

Opublikowane przez typikalme

Z wykształcenia administratywista i edytor. Z zawodu urzędnik. Z urodzenia (dość już dawnego) warszawianka. Mieszkam (aktualnie) na Żoliborzu. Wychowałam się na Czerniakowie i w Śródmieściu na Ścianie Wschodniej, urodziłam się na Szmulkach, a do liceum chodziłam w Wilanowie. Lubię szwendać się po mieście, pieszo i zbiorkomem. Z aparatem (w telefonie) w pogotowiu. Serce mam po lewej stronie. Namiętnie czytam „Przekrój”. "Typical me" pochodzi z piosenki The Smiths "I Started Something I Couldn't Finish".

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: