Ewolucja

Warszawskie Muzeum Ewolucji w Pałacu Kultury i Nauki przy takim np. berlińskim Muzeum Historii Naturalnej wygląda jak ubogi krewny, ale nie znaczy to, że nie jest warte odwiedzenia. Polska paleontologia sroce spod ogona nie wypadła, w latach 60. XX w. odbyły się np. Polsko-Mongolskie Wyprawy Paleontologiczne na Pustynię Gobi, prawdziwe paleontologiczne Eldorado, z którego pochodzi wiele cennych znalezisk szkieletów dinozaurów, przywiezionych do Polski i wystawionych w PKiN po raz pierwszy w 1968 r. przez organizatorkę i kierowniczkę wypraw, prof. Zofię Kielan-Jaworowską. Eksponaty te (oraz wiele innych, m.in. pochodzących z polskiego cmentarzyska triasowych gadów i płazów w Krasiejowie koło Opola) można dzisiaj obejrzeć właśnie w tym muzeum.

Muzeum jest małe i ciasne, wielkie gady tłoczą się w nim z pochylonymi łbami pod niskimi sufitami, ale cieszy się sporą popularnością – dzisiaj wiła się do niego kolejka z zakrętasem żądnych wiedzy (i wrażeń estetycznych, jak ja) odwiedzających.

Metopozaur (czaszka).
Niestety objęcie kadrem całości niektórych eksponatów okazało się niemożliwe – jak było widać ogon, to uciekała głowa, lub na odwrót…
…albo znikało jedno i drugie…

Zdjęcie przedstawia (czy raczej próbuje przedstawić) opistocelikaudię – przedstawiciela roślinożernych dinozaurów.

Z tym aetozaurem spod Krasiejowa poszło łatwiej. (Aetozaur to nie dinozaur).
Nie udało mi się odczytać tabliczki na zdjęciu, ale prezentuje się tak ładnie, że nie mogę sobie odmówić…
Proterochersis porebensis, opisany jako najstarszy na świecie (215 mln lat) drapieżny żółw, znaleziony w Porębie koło Zawiercia – szkielet rzecz jasna. (Chodzi oczywiście o tego przyjemniaczka na dole).
Kolejny Ślązak, czyli Polonosuchus silesiacus.
Parasaurolophus walkeri, przedstawiciel dinozaurów kaczodziobych. (Znany z epizodu w drugiej części „Parku Jurajskiego”).
Odlew szkieletu pterozaura, czyli gada latającego.
Ten wesołek to czaszka żółwia jaszczurowatego, nie wymarłego (na szczęście) gada z rodziny skorpuchowatych.
Amonity.
Jak koonie w galopie… Tułów szkieletu prakonia.
Prof. Kielan-Jaworowska wraz z ekipą, wydobywającą szkielet tarbozaura na Pustyni Gobi w 1964 r.
Kolejny olbrzym – tarbozaur, azjatycki krewniak T-Rexa.
Straszne Ręce, czyli przednie kończyny deinocheira.
A tu inne ręce – nie byłam w muzeum sama…

Przyjaciela wpuścić do muzeum paleontologicznego to jak dziecko zabrać do sklepu z zabawkami ;-). Żartuję oczywiście, Przyjaciel oblatany w temacie jak mało kto, sypie łacińskimi nazwami jak z rękawa i dobrze jest go mieć w takich miejscach pod ręką, przewodnik niepotrzebny.

Mnie interesowały jednak nie tylko naukowe treści, ale i doznania estetyczne. Wiele eksponatów wyglądało jak dzieła sztuki.
Eksponat z niedawno otwartej nowej części ekspozycji, poświęconej ewolucji w morzu.
Spotkałam też swojego dalekiego krewnego: ).

…z ewolucyjnego punktu widzenia.

Topornik (ryba głębinowa).
Wychodzimy, tj. wyskakujemy.

Opublikowane przez typikalme

Z wykształcenia administratywista i edytor. Z zawodu urzędnik. Z urodzenia (dość już dawnego) warszawianka. Mieszkam (aktualnie) na Żoliborzu. Wychowałam się na Czerniakowie i w Śródmieściu na Ścianie Wschodniej, urodziłam się na Szmulkach, a do liceum chodziłam w Wilanowie. Lubię szwendać się po mieście, pieszo i zbiorkomem. Z aparatem (w telefonie) w pogotowiu. Serce mam po lewej stronie. Namiętnie czytam „Przekrój”. "Typical me" pochodzi z piosenki The Smiths "I Started Something I Couldn't Finish".

2 myśli w temacie “Ewolucja

  1. Tak, ale mam trochę dylemat – zima to dobra pora na spacery po muzeach, ale epidemia – nie bardzo. Ludzie wszędzie tłoczą się bez maseczek albo z maskami na brodzie. Dzieciaki ganiają bez. O dystansie społecznym nawet szkoda gadać. Nie wiem, czy warto ryzykować.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: