Frascati

Okolice parlamentu odwiedzałam już na blogu dwukrotnie – raz w marcu zeszłego roku i potem jeszcze przy okazji spaceru śladami Tuwima, który mieszkał na Wiejskiej zaraz po wojnie. Dzisiaj, korzystając z pięknej, wiosennej pogody obeszłam sobie okolicę od jej bardziej zielonej strony, czyli od skarpy, która stanowi naturalną granicę między Śródmieściem Południowym a Solcem.

ul. Frascati.

W konkursie na najładniej brzmiącą nazwę ulica Frascati plasuje się w mojej ścisłej czołówce (razem z bielańską ul. Dewajtis). Na tej ulicy mieszkała też hrabina Czetwertyńska, która ściągnęła do Warszawy moją babcię, jako służącą dla swojej córki, a kilka lat później wyprawiła jej (mojej babci znaczy) ślub w pobliskim kościele św. Aleksandra. Tak więc to tu zaczęła się przygoda mojej rodziny (ze strony mamy) z Warszawą. Na prostej (acz ambitnej) dziewczynie z podpoznańskiej wsi miejsce to musiało robić wrażenie, bo okolica jest naprawdę ładna, a przed wojną była jeszcze ładniejsza. W czasie wojny wiele budynków zburzono, a w latach powojennych nie wszystkie odbudowano, albo odbudowano je nie w pełnej krasie. Frascati była nazwą nie tylko ulicy, ale całego obszaru na tyłach Sejmu.

Pomnik Francesca Nulla, garibaldczyka, włoskiego bohatera z czasów powstania styczniowego. W tle willa Kijewskiego.
Pałacyk/willa ks. Lubomirskiej.
Ławki-leżaki w Parku im. Rydza-Śmigłego już zajęte.

Park leży na terenach dawnych ogrodów Frascati, na granicy Śródmieścia Południowego i Solca.

Sprawdźmy godzinę…
Hmmm… trochę to skomplikowane.
Pomnik Haliny Mikołajskiej, aktorki i opozycjonistki, w al. Mariana Brandysa (jej męża).
A propos opozycji – budynek Senatu, w którym dzisiejsza opozycja ma wątłą większość.
Kładka nad ul. Górnośląską, prowadząca na Ujazdów.
Secesyjna kamienica Breslauera na Górnośląskiej.
Barierki – nieomylny znak, że gdzieś w pobliżu gnieździ się Władza.
W tym wypadku ustawodawcza.
A tu wykonawcza – gmaszysko Kancelarii Prezydenta RP.
Domek dozorcy. Obok stoi domek szwajcara, czyli portiera. Pozostałości posiadłości ks. Poniatowskiego.
Odwróciwszy się do tyłu… Pomnik Państwa Podziemnego i AK, a za nim Budynek Komisji Sejmowych.
ul. Wiejska 16.

Na Wiejskiej mieści się też wydawnictwo „Czytelnik” (choć akurat nie pod powyższym adresem), oraz słynna „czytelnikowska” kawiarnia (bar raczej), w której przesiadywali m.in. Holoubek i Konwicki (oraz moja mama w przerwach na lunch – chociaż oczywiście nie z wymienionymi panami – kiedy jeszcze pracowała). Dzisiaj kawiarnia pod nową nazwą „Kawiarnia Czytelnik Nowe Wydanie” próbuje kontynuować literacko-artystyczno-polityczną tradycję, ale dawne czasy już nie wrócą.

Opublikowane przez typikalme

Z wykształcenia administratywista i edytor. Z zawodu urzędnik. Z urodzenia (dość już dawnego) warszawianka. Mieszkam (aktualnie) na Żoliborzu. Wychowałam się na Czerniakowie i w Śródmieściu na Ścianie Wschodniej, urodziłam się na Szmulkach, a do liceum chodziłam w Wilanowie. Lubię szwendać się po mieście, pieszo i zbiorkomem. Z aparatem (w telefonie) w pogotowiu. Serce mam po lewej stronie. Namiętnie czytam „Przekrój”. "Typical me" pochodzi z piosenki The Smiths "I Started Something I Couldn't Finish".

3 myśli w temacie “Frascati

  1. Ha, nie dotarło jakoś do mnie, że park, który znałam jako Centralny Park Kultury zmienił nazwę. Kiedy nie był jeszcze parkiem tylko rozwalająca się skarpą z powojennymi gruzami ambasady francuskiej (?) był również miejscem zabaw dzieci. Tajemnicze i niebezpieczne to było miejsce, ale wśród cegieł znaleźć można było kawałki pięknych porcelanowych serwisów.

    Polubione przez 2 ludzi

  2. Uwielbiam tajemnicze i niebezpieczne miejsca :). Dla mnie takim był Kopiec Czerniakowski, czyli po prostu „zwałka”. W parku na Solcu też się bawiłam, bo był na naszej (mojej i dziadka) trasie spacerowej z centrum nad Wisłę, ale nie był już wtedy dziki ani tajemniczy. I serwisów Branickich też już nie było :).

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: