Rudery i magnolie

Jeszcze trochę warszawskich kamienic, zanim zasłonią je drzewa. Dzisiaj trochę śródmiejskich ruder. Jedno z większych ich skupisk znajduje się tuż obok pl. Trzech Krzyży, między Hożą, Kruczą i Mokotowską. Mają swój urok (choć zapewne nie dla mieszkańców). Ucięte jak nożem wyjawiają swoje tajemnice, duchy dawnych mieszkań. Tak Śródmieście Południowe musiało wyglądać tuż po wojnie.

A tak wygląda dzisiaj:

Kamienica na rogu Wilczej i Mokotowskiej.

Luksusowa – 4-metrowej wysokości mieszkania, mahoniowa winda, te sprawy. W budynku działa kwiaciarnia założona w 1928 r. i prowadzona cały czas przez tę samą rodzinę.

Otwarty na ulicę dziedziniec kamienicy przy Mokotowskiej 51/53.
Krakowiacy i Górale.

Podtrzymują loggię hrabiego Rodryga Mroczkowskiego, dla którego zbudowana została kamienica pod tą zwyczajową nazwą na początku XX w. W bramie zachował się dębowy bruk.

Kamienica Jaegera (nie mylić z Jaggerem) na Wilczej.

Budynek wybudowany dla producenta kafli na początku XX w. przekazano w użytkowanie Siostrom Franciszkankom od Cierpień, które w sąsiedniej kamienicy prowadziły Przytulisko. Szkoła pielęgniarska działała tu także po wojnie.

Lew nad bramą kamienicy Sukertów na Hożej.
Najbardziej znana warszawska magnolia – na pl. Trzech Krzyży, przed Instytutem Głuchoniemych.

Podobno jest to najwcześniej kwitnąca magnolia w stolicy, ale nie wiem, czy to prawda. Dzisiaj w każdym razie jeszcze w pąkach. (Zdjęcie z autobusu).

Opublikowane przez typikalme

Z wykształcenia administratywista i edytor. Z zawodu urzędnik. Z urodzenia (dość już dawnego) warszawianka. Mieszkam (aktualnie) na Żoliborzu. Wychowałam się na Czerniakowie i w Śródmieściu na Ścianie Wschodniej, urodziłam się na Szmulkach, a do liceum chodziłam w Wilanowie. Lubię szwendać się po mieście, pieszo i zbiorkomem. Z aparatem (w telefonie) w pogotowiu. Serce mam po lewej stronie. Namiętnie czytam „Przekrój”. "Typical me" pochodzi z piosenki The Smiths "I Started Something I Couldn't Finish".

One thought on “Rudery i magnolie

  1. Miło popatrzeć na znane, a dawno nie widziane okolice. Rzadko obecnie bywam w stolicy, ale mieszkając ładnych parę lat na ul. M,Konopnickiej buszowałam po ciekawie opisywanych przez ciebie rejonach..Z przyjemnością przypomniałam sobie niektóre miejsca. Obok kwiaciarni na rogu Mokotowskiej i Wilczej był kiedyś sklep z fantastycznymi rodzimymi słodyczami. Cukierki „specjałki” z kawowym, grylażowym nadzieniem kupowałyśmy z koleżankami „na sztuki” + blok czekoladowy i żelkowe zwierzaczki.Pozdrawiam.

    Polubione przez 2 ludzi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: