Wólka Węglowa

Rubieże i obrzeża, końce i krańce, kraje i skraje, kresy i marginesy, peryferia i rogatki Bielan, czyli Wólka Węglowa, znana jest głównie z cmentarza, jednego z największych w Europie, ale ja przespacerowałam się dzisiaj jej zachodnim krańcem. Główną arterią dawnej wsi, której początków szukać można w XVIII w., jest ul. Estrady. Podczas kampanii wrześniowej w okolicy miała miejsce szarża Ułanów Jazłowieckich, zwana Szarżą pod Wólką Węglową (ułani, z szablami, na Niemców z karabinami i czołgami – jakie to polskie). Ale o dziwo przeszli, dzięki kompletnemu zaskoczeniu Niemców. (105 zabitych, 100 rannych…).

La Estrada.
Dom przy ul. Estrady 100 – najstarszy na Wólce.
Inny przedwojenny, drewniany budynek.

Warszawa jest jedyną stolicą w Europie graniczącą bezpośrednio z parkiem narodowym, a stołeczne wejścia do niego są właśnie na Wólce.

Droga na Laski.

Weszłam i ja.

Ale tylko do kapliczki i z powrotem.

Piaszczyste wydmy są jedną z najbardziej charakterystycznych cech krajobrazu Puszczy Kampinoskiej.

Opublikowane przez typikalme

Z wykształcenia administratywista i edytor. Z zawodu urzędnik. Z urodzenia (dość już dawnego) warszawianka. Mieszkam (aktualnie) na Żoliborzu. Wychowałam się na Czerniakowie i w Śródmieściu na Ścianie Wschodniej, urodziłam się na Szmulkach, a do liceum chodziłam w Wilanowie. Lubię szwendać się po mieście, pieszo i zbiorkomem. Z aparatem (w telefonie) w pogotowiu. Serce mam po lewej stronie. Namiętnie czytam „Przekrój”. "Typical me" pochodzi z piosenki The Smiths "I Started Something I Couldn't Finish".

2 myśli w temacie “Wólka Węglowa

  1. Przedmieścia wsi 😉 Szarża ułanów nie była atakiem samym w sobie, ale próbą przedarcia się do oblężonej Warszawy. Włoski korespondent wojenny trochę podkoloryzował relację, a Andrzej Wajda zagalopował się propagandowo każąc polskiemu kawalerzyście siec szablą w Panzerkampfwagena. Do przebijania pancerzy ułani używali działek Boforsa albo rusznic Ur 🙂

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: