Pruszków

Krótki spacer po starym Pruszkowie, przy stacji wukadki. Poruszam się ostatnio na jej szlaku, między dwiema wsiami, Warszawą i Pruszkowem właśnie. Dzisiaj wybrałam się tam do Rossmanna po krem do opalania, bo w „mojej” wsi jest nie do kupienia. Nie byłabym sobą, gdybym się przy okazji trochę nie poszwendała po okolicy.

Oficyna pałacu Potulickich.

Siedziba Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego. Między III w. p.n.e a V w. n.e., w epoce żelaza, w okresie kultury przeworskiej, na terenach Równiny Łowicko-Błońskiej istniał jeden z najważniejszych ośrodków metalurgicznych w Europie.

Pomnikowe drzewa w zabytkowym Parku Potulickich.
Pałac Potulickich.

Siedziba Urzędu Stanu Cywilnego.

Pałac Teichfelda.

Niszczeje w rękach prywatnych.

Kościół św. Kazimierza z początku XX w.

Pruszkowskie kamienice:

Biblioteczka Publiczna na skwerku przy fontannie.

Opublikowane przez typikalme

Z wykształcenia administratywista i edytor. Z zawodu urzędnik. Z urodzenia (dość już dawnego) warszawianka. Mieszkam (aktualnie) na Żoliborzu. Wychowałam się na Czerniakowie i w Śródmieściu na Ścianie Wschodniej, urodziłam się na Szmulkach, a do liceum chodziłam w Wilanowie. Lubię szwendać się po mieście, pieszo i zbiorkomem. Z aparatem (w telefonie) w pogotowiu. Serce mam po lewej stronie. Namiętnie czytam „Przekrój”. "Typical me" pochodzi z piosenki The Smiths "I Started Something I Couldn't Finish".

4 myśli w temacie “Pruszków

  1. Tak, tak i jeszcze Malichy 😉 Wracając do samego Pruszkowa, na końcu Parku Potulickich za stawem z wysepką w kierunku stadionu „Znicza” można z kładki pooglądać miejski odcinek Utraty. Muzeum Hutnictwa Starożytnego jest niewielkie kubaturowo, ale bogate w treść i formę. Unikalna placówka, gdzie w gablocie można obejrzeć antyczne oryginały, a w szufladach pod spodem, które można otworzyć, współczesne wierne kopie. Rzadko spotykane uczucie, kiedy wymachuje się swobodnie muzealnym eksponatem 🙂
    A sama historia starożytna zostawiła w naszej najbliższej okolicy liczne jak bakalie w keksie stanowiska archeologiczne. Pozdrawiamy wakacyjnie.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: