Rynek Solecki

Nazwa Solec pochodzi od soli, którą barkami przywożono z Wieliczki do portu rzecznego na Wiśle. W centrum miasteczka Solec powstał rynek z ratuszem oraz kościołem Świętej Trójcy. Kościół istnieje do dzisiaj, ratusza już nie ma, a na rynku znajduje się parking. W pobliżu zachował się XIX-wieczny budynek magazynu solnego.

Rynek Solecki od strony Wisłostrady.
Dawny magazyn solny.
Jeden z pierwszych warszawskich wieżowców mieszkalnych.

Wybudowany w 1966 r. wg projektu Zygmunta Stępińskiego. Zaokrąglona elewacja, a zwłaszcza ostatnia kondygnacja w formie pokładu z nadbudówką transatlantyku są nawiązaniem do modnego w latach 30. stylu okrętowego. [za: Jerzy S. Majewski, „Warszawa śladami PRL-u”]. Mijałam ten wieżowiec swego czasu bardzo często, bo tuż obok mieścił się budynek mojej pierwszej pracy.

Dom mieszkalny Pocztowej Kasy Oszczędności z lat 20,, na Ludnej.

W okolicy, przy ul. Okrąg, znajdował się tzw. krąg taneczny, wybudowany w latach 50. jako część pobliskiego Centralnego Parku Kultury i Wypoczynku (obecnie Parku Rydza-Śmigłego), po którym pląsać miał lud pracujący miast i wsi. Nie wiem, czy rzeczywiście pląsał, dzisiaj w każdym razie pozostała po nim jedynie dziura w ziemi, teren niszczeje i czeka na inwestora.

Opublikowane przez typikalme

Z wykształcenia administratywista i edytor. Z zawodu urzędnik. Z urodzenia (dość już dawnego) warszawianka. Mieszkam (aktualnie) na Żoliborzu. Wychowałam się na Czerniakowie i w Śródmieściu na Ścianie Wschodniej, urodziłam się na Szmulkach, a do liceum chodziłam w Wilanowie. Lubię szwendać się po mieście, pieszo i zbiorkomem. Z aparatem (w telefonie) w pogotowiu. Serce mam po lewej stronie. Namiętnie czytam „Przekrój”. "Typical me" pochodzi z piosenki The Smiths "I Started Something I Couldn't Finish".

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: