(U)jazdów

Czyli Bullerbyn w Warszawie, na Ujazdowie. Osiedle domków fińskich, sprowadzonych z Finlandii w 1945 r. i przeznaczonych dla pracowników Biura Odbudowy Stolicy. Miało być tymczasowe, przetrwało do dzisiaj (choć wiele domków rozebrano, obecnie jest ich 27), a układ urbanistyczny osiedla wpisany został do rejestru zabytków. Działa tam prężna społeczność lokalna pod nazwą Otwarty Jazdów, prowadząca ogólnodostępne działania społeczne, kulturalne, edukacyjne i artystyczne (głównie latem). Położone w centrum Warszawy, w pięknym otoczeniu – na skraju skarpy, w okolicy kilku parków, w tym dwóch zabytkowych – Ujazdowskiego i Łazienkowskiego. Wygląda równie ładnie latem i zimą.

Między żywopłotami fruwało mnóstwo sikorek, ale żadnej nie udało mi się złapać na zdjęciu.
Zabudowania dawnego Szpitala Ujazdowskiego.
Dom Aukcyjny Desa Unicum.
Ambasada Francji.
Dom Oficerski Funduszu Kwaterunku Wojskowego z lat 20., przy ul. Myśliwieckiej.

Park Tadeusza Mazowieckiego.

Jednej z alejek parku nadano imię Pawła Adamowicza.

Dużo tu ciekawych nazw uliczek – Marzycieli, Sąsiadek, Odkrywczyń i Ideowczyń (nie znoszę tego rodzaju feminatywów), ale najbardziej podoba mi się nazwa ulicy powyżej (niedaleko swoją aleję ma George Harrison).

Opublikowane przez typikalme

Z wykształcenia administratywista i edytor. Z zawodu urzędnik. Z urodzenia (dość już dawnego) warszawianka. Mieszkam (aktualnie) na Żoliborzu. Wychowałam się na Czerniakowie i w Śródmieściu na Ścianie Wschodniej, urodziłam się na Szmulkach, a do liceum chodziłam w Wilanowie. Lubię szwendać się po mieście, pieszo i zbiorkomem. Z aparatem (w telefonie) w pogotowiu. Serce mam po lewej stronie. Namiętnie czytam „Przekrój”. "Typical me" pochodzi z piosenki The Smiths "I Started Something I Couldn't Finish".

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: