Park im. Księcia Janusza

Mniejszy i skromniejszy z dwóch kolskich parków (większy – Park Moczydło odwiedziłam w marcu zeszłego roku przy okazji zdobywania Korony Warszawy). W latach 30. ubiegłego wieku na tym terenie wybudowano osiedle drewnianych domów dla uboższych mieszkańców Woli, tzw. Drewniane Koło. Osiedle spalono podczas powstania warszawskiego, mieszkańców wypędzono. Pozostałościami po nim są niektóre alejki parku, biegnące śladem dawnych ulic osiedla oraz górki, usypane z pozostałości domów, głównie kominów. Park graniczy z Laskiem na Kole i nie jest zbyt tłumnie odwiedzany, głównie chyba z powodu ustawionych tam tabliczek…

Ja jednak na wściekliznę jestem zaszczepiona, zatem śmiało ruszyłam w alejki :-). A brak ludzi zupełnie mi nie przeszkadzał.

Największą atrakcją parku jest pumptrack, na którym szaleją chłopcy na bmx-ach.

To chyba jedna z tych gruzowych górek, ale nie jestem pewna.
Na lewo do parku, na prawo do lasu.
Jest i pasieka.
Jeszcze jedna górka.

Mankamentem parku (oprócz wścieklizny) jest szum z biegnącej nieopodal trasy szybkiego ruchu, który słychać zwłaszcza w jego zachodniej części.

A książę Janusz? Ma swoją ulicę, park i nawet stację metra, musiał na nie zasłużyć. Był księciem warszawskim z dynastii Piastów w okresie rozbicia dzielnicowego, na przełomie XIV i XV wieku. A zasłużył tym, że przeniósł swoją siedzibę z Czerska do Warszawy i zbudował w niej swój zamek (najstarszą część późniejszego Zamku Królewskiego). Jego grób znajduje się w katedrze św. Jana na Starym Mieście.

Opublikowane przez typikalme

Z wykształcenia administratywista i edytor. Z zawodu urzędnik. Z urodzenia (dość już dawnego) warszawianka. Mieszkam (aktualnie) na Żoliborzu. Wychowałam się na Czerniakowie i w Śródmieściu na Ścianie Wschodniej, urodziłam się na Szmulkach, a do liceum chodziłam w Wilanowie. Lubię szwendać się po mieście, pieszo i zbiorkomem. Z aparatem (w telefonie) w pogotowiu. Serce mam po lewej stronie. Namiętnie czytam „Przekrój”. "Typical me" pochodzi z piosenki The Smiths "I Started Something I Couldn't Finish".

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: