Stary Służew

Osiedle Stary Służew na Ursynowie leży na terenach dawnej wsi, której początki sięgają XIII, a nawet XI wieku, kiedy to pojawili się tu Benedyktyni. Ponieważ przebiega przez nie Skarpa Warszawska, w dużej części jest to miejsce wciąż dzikie. Odwiedziłam jego fragment przy okazji wizyty na Cmentarzu na Służewie, gdzie pochowana jest moja babcia (dzięki której jestem dziś warszawianką) i przyszywany dziadek (z którym jako dziecko również uskuteczniałam warszawskie spacery). Teren nieduży, ale atrakcji na nim całkiem sporo.

Kapliczka przed malutkim prywatnym Muzeum Kowalstwa.
Część eksponatów można oglądać w plenerze.
Potok Służewiecki przy ul. Przy Grobli. (Ulica jest raczej Ścieżką Przy Grobli).
Po prawej Mokotów, po lewej Ursynów.

Po ursynowskiej stronie potoku znajdował się kiedyś tzw. Gucin Gaj, czyli założenie parkowe powstałe w początkach XIX w. jako otoczenie jednej z rezydencji filialnych pałacu wilanowskiego. „Gucio”, czyli August Potocki, był wnukiem Stanisława Kostki Potockiego. Do dzisiaj z parku i jego budowli niewiele zostało, miejsce jest raczej zdziczałe. Są tam m.in. pozostałości katakumb, prawdopodobnie miejsca spotkań loży wolnomularskiej (dzisiaj jest to miejsce spotkań nietoperzy).

Ścieżka nad Rowem Wolica na Wilanowie.

Stary Służew leży u zbiegu trzech dużych dzielnic: Mokotowa, Ursynowa i Wilanowa, łatwo się pogubić, w której z nich aktualnie się przebywa.

ul. Arbuzowa (po prawej Ursynów, po lewej Wilanów).
Jak widać bobry w Warszawie mają się dobrze nie tylko na Żoliborzu.
Rezerwat Skarpa Ursynowska.
Krzyż przy wejściu do rezerwatu.
Kościół św. Katarzyny.

Miejsce szczególne, ponieważ należy do najstarszej parafii na terenie dzisiejszej lewobrzeżnej Warszawy (erygowanej w 1238 r.). Kościół położony jest na wzgórzu, na którym pierwotnie istniał ośrodek kultu pogańskiego. Pierwszy kościół był drewniany, później murowany, w stylu gotyckim, potem był jeszcze dwa razy przebudowywany. Obecny jest w stylu neoromańskim, z 1848 r. W latach 90. XX w. działał tu prawicowy Konwent Świętej Katarzyny.

Chyba Józef z Jezusem.
Przykościelna dzwonnica.
Przykościelny pomnik przyrody.
Przykościelna zabudowa drewniana…
…i nowoczesna – Dom Pogrzebowy.

Do kompletu jest i stara wiejska chałupa, ale była dziś tak oblężona przez straganiarzy i wizytujących, że nie udało mi się zrobić jej zdjęcia.

Stary Cmentarz na Służewie położony jest na skraju skarpy.

Cmentarz jest równie stary jak parafia. Oprócz moich dziadków pochowanych jest tu wielu naukowców, a także m.in. Krystyna Krahelska, uczestniczka powstania warszawskiego, poetka, autorka „Hej chłopcy, bagnet na broń” i modelka Ludwiki Nitschowej do pomnika Syreny.

Jest i pomnik – Męczenników Terroru Komunistycznego 1944-1956.

Powstał w miejscu, gdzie Urząd Bezpieczeństwa w latach 1945-47 grzebał ofiary mordów politycznych. Miejscowa ludność kładła kamienie w miejscach tajnych pochówków.

Fragment pomnika z łuskami od pocisków z nazwami miejsc kaźni.
Kapliczka Matki Boskiej Fatimskiej przy Dolinie Służewieckiej (wygląda raczej jak posąg jakiegoś słowiańskiego bóstwa)…
Odpoczynek w milczeniu nad stawem w restauracji Bez Słowa.

I na koniec wspomnienie wczorajszego święta.

Opublikowane przez typikalme

Z wykształcenia administratywista i edytor. Z zawodu urzędnik. Z urodzenia (dość już dawnego) warszawianka. Mieszkam (aktualnie) na Żoliborzu. Wychowałam się na Czerniakowie i w Śródmieściu na Ścianie Wschodniej, urodziłam się na Szmulkach, a do liceum chodziłam w Wilanowie. Lubię szwendać się po mieście, pieszo i zbiorkomem. Z aparatem (w telefonie) w pogotowiu. Serce mam po lewej stronie. Namiętnie czytam „Przekrój”. "Typical me" pochodzi z piosenki The Smiths "I Started Something I Couldn't Finish".

One thought on “Stary Służew

  1. Szkoda, że udało się zrobić zdjęcia temu drewnianemu ostańcowi, może inną razą, bo warto dokumentować póki jeszcze stoi. Będąc na pogrzebie wujka, odnalazłem wspomniany grób syrenki warszawskiej 🧜

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: