Muranów – ul. Andersa

Ostatni kawałeczek Muranowa, czyli wąski trójkąt ulic Andersa-Świętojerska-Bonifraterska zabudową przypomina MDM na Marszałkowskiej. Wielkie, socrealistyczne kamienice z podcieniami, obok gmach ambasady chińskiej z azjatyckim ogrodem, a pomiędzy nimi malutka ul. Wałowa, pozostałość po Wale Zygmuntowskim, wzniesionym w XVII w. przez Zygmunta III Wazę (miał chronić przed Turkami i zarazą).

Mural w jednej z bram.

Poświęcony warszawskiemu piłkarzowi Zdzisławowi Sosnowskiemu, urodzonemu na Muranowie. Jako bramkarz grał w konspiracyjnej lidze, angażował się w pomoc mieszkańcom getta, w 1946 r. zdobył pierwsze po wojnie mistrzostwo Polski z warszawską Polonią (później grał też w Legii). Był trenerem m.in. Jacka Gmocha i Włodzimierza Lubańskiego. Zmarł w wieku 94 lat w 2018 r.

Chińska ambasada projektu m.in. Romualda Gutta.
ul. Wałowa – nie wygląda na jedną z najstarszych ulic w Warszawie. Po wale ani śladu.
Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

Opublikowane przez typikalme

Z wykształcenia administratywista i edytor. Z zawodu urzędnik. Z urodzenia (dość już dawnego) warszawianka. Mieszkam (aktualnie) na Żoliborzu. Wychowałam się na Czerniakowie i w Śródmieściu na Ścianie Wschodniej, urodziłam się na Szmulkach, a do liceum chodziłam w Wilanowie. Lubię szwendać się po mieście, pieszo i zbiorkomem. Z aparatem (w telefonie) w pogotowiu. Serce mam po lewej stronie. Namiętnie czytam „Przekrój”. "Typical me" pochodzi z piosenki The Smiths "I Started Something I Couldn't Finish".

2 myśli w temacie “Muranów – ul. Andersa

  1. Byłem na otwarciu w/w pomnika w licealnym poczcie sztandarowym. Tylko ktoś nie przewidział, że tego samego dnia o tej samej porze przy Konwiktorskiej odbędą się futbolowe derby Warszawy (Polonia vs Legia). Atmosfera naprawdę była gorąca.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: