Browary Warszawskie i okolice

Czyli Mirowa część pierwsza.

Browary Haberbuscha i Schielego powstały w 1846 r. , po II wojnie światowej je upaństwowiono i produkowano w nich m.in. piwo „Królewskie” a także pierwszą w Polsce licencyjną Coca-Colę (od 1972 r.). W 2004 r. produkcję piwa zakończono, a od 2014 r., po przebudowie, znajduje się w nich kompleks mieszkalno-biurowo-gastronomiczno-usługowy.

Willa Schielego.
Laboratorium.
Warzelnia.
Na zdrowie!

Browary mieszczą się na wolskim Mirowie, który w czasie wojny znajdował się na terenach warszawskiego getta. Dzisiaj to dzielnica ogromnych kontrastów. Między nowoczesnymi apartamentowcami i biurowcami wyłaniają się – niczym duchy – wymarłe w większości kamienice z dawnych czasów.

Fragment muru getta.
Obrys posterunku żandarmerii niemieckiej na Żelaznej.

Nie wszystkie budynki są wymarłe.

Kamienica Partowicza z lat 30. – to tu znajdował się posterunek.
Kamienica Markowskiego na Chłodnej.

Na niemal całej Chłodnej zachowano przedwojenny bruk i stare tory tramwajowe. Fragmenty bruku zachowano też na pobliskiej Ogrodowej.

Wiele tutejszych kamienic to ostańce, w związku z czym mnóstwo tu też fajnych murali.

Jan Lityński w marcu 1968 r.
Mural „Lungful” wenezuelsko-niemieckiego artysty SatOne przedstawia płuca – oddychające smogiem po lewej i czystym powietrzem po prawej.

A to taki mały… szafownik.

Nad całą okolicą góruje…

World Trade Cent… – tfu, oczywiście Warsaw Trade Tower.

Opublikowane przez typikalme

Z wykształcenia administratywista i edytor. Z zawodu urzędnik. Z urodzenia (dość już dawnego) warszawianka. Mieszkam (aktualnie) na Żoliborzu. Wychowałam się na Czerniakowie i w Śródmieściu na Ścianie Wschodniej, urodziłam się na Szmulkach, a do liceum chodziłam w Wilanowie. Lubię szwendać się po mieście, pieszo i zbiorkomem. Z aparatem (w telefonie) w pogotowiu. Serce mam po lewej stronie. Namiętnie czytam „Przekrój”. "Typical me" pochodzi z piosenki The Smiths "I Started Something I Couldn't Finish".

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: