Łazienki Królewskie – ogrody XIX i XX w.

Naprzeciwko budynków rządowych, po drugiej stronie Alej, znajduje się niewielka część Łazienek położona na szczycie skarpy (większość parku znajduje się poniżej). Manifestanci spod URM-u mogą tu zwinąć transparenty i odpocząć na parkowych ławkach.

Kolumna z orłem w mało znanym zakamarku na górce przy Starej Oranżerii. W tle stare obserwatorium astronomiczne przy ogrodzie botanicznym.
„Instrument swego pomysłu” własnoręcznie wykreślony przez prof. Wojciecha Jastrzębowskiego z Instytutu Agronomicznego w Marymoncie.
„instrument” ma jedną poważną wadę – przy takiej pogodzie jak dzisiaj nie działa.
Parkowa wyjadaczka.
Nie tylko się mnie nie bała, ale wręcz postanowiła mnie przeszukać na okoliczność posiadania… orzechów.

Miałam tylko jednego laskowego, wzięła i od razu go zakopała. Ciekawe, czy będzie pamiętała, gdzie. Sprawdzę za rok, czy nie wyrosła tu leszczyna.

Tego pana nikomu nie trzeba przedstawiać.
„Pierwszorzędny pisarz drugorzędny”.
Kalina wonna – lada dzień zakwitnie.
Ogród Botaniczny jeszcze zamknięty (otwierają w pierwszy dzień wiosny), ale kwitną już przebiśniegi…
…i oczar wirginijski.

Opublikowane przez typikalme

Z wykształcenia administratywistka i edytorka. Z zawodu urzędniczka. Z urodzenia warszawianka. Lubię szwendać się po mieście, pieszo i zbiorkomem. Lubię też chaszcze i chwasty. "Typical me" pochodzi z piosenki The Smiths "I Started Something I Couldn't Finish".

2 myśli w temacie “Łazienki Królewskie – ogrody XIX i XX w.

  1. Dwa skojarzenia. Liczba na cokole pod orłem oznacza rok pierwszej wzmianki o Warszawie w dokumentach. A epitafium prof. Jastrzębskiego znajduje się w lewej nawie kościoła Św. Krzyża.
    Pozdrawiamy.

    Polubienie

Dodaj komentarz